Obliczanie podatków
28 sierpnia 2017

Fiskus nie może dwukrotnie wyliczać podatku od spadku na jednakowej podstawie opodatkowania w odniesieniu do różnych spadkobierców

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga podatniczki, która zdaniem fiskusa nie wywiązała się z obowiązku podatkowego w związku z otrzymanym spadkiem. Fiskus zażądał od skarżącej podatku w wysokości 100 tys. zł.

W toku postępowania okazało się, że spadek po zmarłej w postaci mieszkania oraz gotówki trafił do innej osoby. Kolejno jednak okazało się, że spadkodawczyni zostawiła po sobie testament, w którym zapisała cały majątek skarżącej. Ona natomiast nie zgłosiła tego faktu fiskusowi, który sam przyjrzał się sprawie.

Prawowita spadkobierczyni złożyła wyjaśnienia, że nie stała się fizyczną właścicielką spadku, ponieważ władanie nad nim utrzymuje ta osoba, której pierwotnie go przyznano. Skarżąca nie otrzymała spadku w żadnej części wskutek oszustwa, jakiego dopuścił się pierwotny spadkobierca. Z tego powodu, zdaniem kobiety, nie znalazła uzasadnienia, by nabyty spadek zgłosić celem opodatkowania. Dla urzędników argumenty te okazały się jednak niewystarczające.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Uwzględniając skargę kobiety, WSA stwierdził, iż aby móc ocenić czy nie doszło do pogwałcenia przepisów prawa materialnego, stan faktyczny nie może budzić zastrzeżeń. Tego natomiast nie potwierdzają ustalenia poczynione przez fiskusa.

Łódzki WSA wytknął ponadto fiskusowi, że jego pracownicy z niedostateczną dbałością zajęli się rozporządzenia majątkiem przez niewłaściwego spadkobiercę. Faktem jest bowiem, że toczono postępowanie, jednak nie ma dowodów, by podatek został przez niego zapłacony.

Brak tych ustaleń nie pozwala ? w opinii sądu ? skontrolować zasadnością żądania wobec skarżącej. Podatek związany ze spadkiem nie może wszak zostać wyliczony dwukrotnie w oparciu o tę samą podstawę jednak w stosunku do różnych spadkobierców.

Sygnatura akt: I SA/Łd 345/17

Autor: Mecenas Wojciech Borowik

Rekomendacje

Zaufanie i dyskrecja leży u podstaw wszystkich naszych działań, dlatego cieszymy się, że tylu klientów chciało podzielić się publicznie doświadczeniem pracy z nami. Serdecznie za to dziękujemy.

PanRyszard

Bardzo dobra kancelaria! Profesjonalne i rzetelne podejście. Dzięki pomocy Pana mecenasa, moja sprawa która była dość zawiła, zakończyła się pomyślnie. Szczerze polecam!

Ocena 5/5

PaniJoanna

Ekspert w sprawie rozwodów i podziału majątku. Rzeczowe pytania i trafna ocena sytuacji - tak rozpoczęła się nasza pierwsza rozmowa. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnił mi, co mogę a, jak będzie wyglądało postępowanie oraz czego mogę się spodziewać.

Ocena 5/5

PanRafał

Jestem bardzo zadowolony z usług, jakie świadczy mecenas Wojciech Borowik. Zgłaszam się po porady gospodarcze od kilku lat i za każdym razem nie zwiódł mnie. Polecam z czystym sumieniem.

Ocena 5/5

PaniPatrycja Formella

Mecenas Borowik posiada dogłębną wiedzę prawniczą w swojej dziedzinie. Jego umiejętność zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych i dostosowywania się do zmieniającego się środowiska prawnego jest niesamowita, pozwoliła mi uniknąć poważnych kłopotów.

Ocena 5/5

PanMarcin Wielgucki

Współpracuję z Kancelarią od wielu lat i za każdym razem gdy potrzebuję solidnej porady prawnej dla mojego biznesu, zawsze znajduję tam pomoc. Analityczne podejście do problemów prawnych i zdolność do szybkiego znalezienia rozwiązania są godne podziwu.

Ocena 5/5

Mają Państwo problem związany z:
Fiskus nie może dwukrotnie wyliczać podatku od spadku na jednakowej podstawie opodatkowania w odniesieniu do różnych spadkobierców - Prawnik Gdańsk, Gdynia, Kancelaria prawna Gdańsk - Adwokat Borowik?
Proszę się skontaktować, zrobimy wszystko by go rozwiązać na Państwa korzyść.

Trzy wygodne formy kontaktu