Służebność

Adwokat Borowik Służebność

Służebność to prawo właściciela gruntu do wynagrodzenia za wykorzystanie jego własności. Urządzenia, które służą do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne podobne urządzenia powodują ingerencję w przedmiot prawa własności. Zaszłości prawne jak posadowienie bez żadnego tytułu prawnego urządzeń i infrastruktury przesyłowej przez przedsiębiorstwa na gruntach prywatnych właścicieli są sytuacją nagminną. Z uwagi na coraz większą świadomość prawną społeczeństwa, właściciele nieruchomości coraz częściej skutecznie dochodzą wynagrodzenia za ustanowienia służebności oraz uzyskują od przedsiębiorstw zapłatę za bezumowne korzystanie.

Nieuregulowane prawnie kwestie sporne w większości wypadków dotyczą korzystania przez firmę przesyłową z prywatnej nieruchomości, bez żadnego tytułu prawnego (np. gdy nie ustanowiono służebności przesyłu, gdy przedsiębiorca nie jest dzierżawcą, ani najemcą gruntu, a trzyma swoje rury, słupy na działce prywatnych właścicieli itp.). Warto pamiętać, że właściciele nieruchomości niejednokrotnie płacą podatek od nieruchomości za ziemię na które znajdują się sieci przesyłowe, uniemożliwiające im prowadzenie budowy lub rozbudowy na własnej nieruchomości.

Służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego systemy prawnego ustawą z dnia 30 maja 2008r. o zmianie ustawy ? Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731). Od chwil wprowadzenia przez ustawę instytucji służebności przesyłu w 2008 r. Społeczna świadomość swoich praw sukcesywnie wzrasta oraz coraz więcej przedsiębiorców przesyłowych zgodnie z wyrokami sądów musi płacić właścicielom nieruchomości za korzystanie z ich gruntów oraz wynagrodzenia za służebności.

Obok odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości właścicielowi może przysługiwać roszczenie o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które zezwala przedsiębiorstwu, do którego należy infrastruktura przesyłowa, na korzystanie w ściśle ograniczonym zakresie z sieci na nieruchomości obciążonej służebnością.
Kancelaria Adwokacka Wojciech Borowik zapewnia profesjonalną i precyzyjną informację prawną, określa kroki działania, pomaga uzyskać wynagrodzenie za służebność i zapłatę za bezumowne korzystanie w najwyższej możliwej kwocie.

W zakładce specjalizacja znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat świadczonych usług przez naszą Kancelarię mającą siedzibę w Gdańsku.

Mają Państwo problem związany z:
Służebność - kancelaria adwokacka Adwokat Borowik?
Proszę się skontaktować, zrobimy wszystko by go rozwiązać na Państwa korzyść.

Kontakt

Zapraszam do przesłania informacji o Państwa problemie, abym mógł skutecznie pomóc.
Proszę o wpisanie numeru telefonu albo adresu email, żebym mógł się z Państwem skontaktować.

Formularz kontaktowy

    Wyślij zapytanie