Prowadzenie po narkotykach – przestępstwo czy wykroczenie?

Adwokat Borowik Prowadzenie po narkotykachProwadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków lub innych środków odurzających traktowane jest podobnie do jazdy pod wpływem alkoholu. Większe stężenie środków odurzających we krwi kierowcy uznane jest za przestępstwo, niższe stężenie określane jest mianem wykroczenia. W przypadku środków odurzających nie można jednak mówić o promilach.

Prowadzenie po narkotykach – jak określić stężenie środków odurzających u prowadzącego pojazd?

W sytuacji, w której koniecznie jest określenie stężenia środków odurzających u oskarżonego, bardzo dużo zależy od opinii biegłych toksykologów oraz opisu zachowania kierowcy. Biegli sądowi porównują stan odurzenia narkotykami do stanu po spożyciu alkoholu lub do stanu nietrzeźwości. Powołani biegli mogą zostać przesłuchani podczas rozprawy sądowej, gdzie sędzia bierze pod uwagę również to, co zostało ustalone podczas spisywania protokołu badania krwi podejrzanego o prowadzenie po narkotykach. W raporcie lub protokolole znajdują się informacje dotyczące osoby prowadzącej pojazd – stan jego mowy (czy była bełkotliwa lub wyraźna), reakcję źrenic na światło, a także kontakt badającego z osobą poddawaną badaniu (czy dało się nawiązać  kontakt, czy osoba zachowywała równowagę). Jak podkreśla każdy adwokat, bardzo istotny w tym wypadku jest sposób, w jaki krew została pobrana od badanego oraz fakt, czy podczas tej czynności przestrzegano wszystkich zasad i procedur.

Prowadzenie po narkotykach - Adwokat Gdańsk

Jakie kary grożą za prowadzenie po narkotykach?

Za prowadzenie auta po narkotykach lub innych środkach odurzających grozi taka sama kara jak za jazdę w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. W takim przypadku zatrzymany zawsze może udzielić  Policji informacji, że najpierw chce się zastanowić przed złożeniem zeznań lub porozmawiać z adwokatem, o którego zawiadomienie wnosi.

Prowadzenie po narkotykach – inne powiązane przestępstwa

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli osoba prowadząca pojazd pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek lub poważny uszczerbek na zdrowiu innego uczestnika ruchu drogowego. Wówczas kary znacząco się zaostrzają w stosunku do tych wymienionych wcześniej – wszystko jednak uzależnione jest od skutków zdarzenia. Polskie prawo określa także postępowanie w stosunku do osoby prowadzącej pod wpływem narkotyków, u której znalezione zostaną środki odurzające. Wówczas oprócz odpowiedzialności za zachowanie na drodze sąd rozpoznaje sprawa karna związana z posiadaniem narkotyków. W takiej sytuacji wydaje się racjonalne żeby osobę oskarżoną reprezentował doświadczony adwokat z zakresu prawa karnego.

Rekomendacje

Zaufanie i dyskrecja leży u podstaw wszystkich naszych działań, dlatego cieszymy się, że tylu klientów chciało podzielić się publicznie doświadczeniem pracy z nami. Serdecznie za to dziękujemy.

PanRyszard

Bardzo dobra kancelaria! Profesjonalne i rzetelne podejście. Dzięki pomocy Pana mecenasa, moja sprawa która była dość zawiła, zakończyła się pomyślnie. Szczerze polecam!

Ocena 5/5

PaniJoanna

Ekspert w sprawie rozwodów i podziału majątku. Rzeczowe pytania i trafna ocena sytuacji - tak rozpoczęła się nasza pierwsza rozmowa. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnił mi, co mogę a, jak będzie wyglądało postępowanie oraz czego mogę się spodziewać.

Ocena 5/5

PanRafał

Jestem bardzo zadowolony z usług, jakie świadczy mecenas Wojciech Borowik. Zgłaszam się po porady gospodarcze od kilku lat i za każdym razem nie zwiódł mnie. Polecam z czystym sumieniem.

Ocena 5/5

PaniPatrycja Formella

Mecenas Borowik posiada dogłębną wiedzę prawniczą w swojej dziedzinie. Jego umiejętność zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych i dostosowywania się do zmieniającego się środowiska prawnego jest niesamowita, pozwoliła mi uniknąć poważnych kłopotów.

Ocena 5/5

PanMarcin Wielgucki

Współpracuję z Kancelarią od wielu lat i za każdym razem gdy potrzebuję solidnej porady prawnej dla mojego biznesu, zawsze znajduję tam pomoc. Analityczne podejście do problemów prawnych i zdolność do szybkiego znalezienia rozwiązania są godne podziwu.

Ocena 5/5

Mają Państwo problem związany z:
Prowadzenie po narkotykach - adwokat Gdańsk?
Proszę się skontaktować, zrobimy wszystko by go rozwiązać na Państwa korzyść.

Trzy wygodne formy kontaktu