Prowadzenie po narkotykach – przestępstwo czy wykroczenie?

Adwokat Borowik Prowadzenie po narkotykachProwadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków lub innych środków odurzających traktowane jest podobnie do jazdy pod wpływem alkoholu. Większe stężenie środków odurzających we krwi kierowcy uznane jest za przestępstwo, niższe stężenie określane jest mianem wykroczenia. W przypadku środków odurzających nie można jednak mówić o promilach.

Prowadzenie po narkotykach – jak określić stężenie środków odurzających u prowadzącego pojazd?

W sytuacji, w której koniecznie jest określenie stężenia środków odurzających u oskarżonego, bardzo dużo zależy od opinii biegłych toksykologów oraz opisu zachowania kierowcy. Biegli sądowi porównują stan odurzenia narkotykami do stanu po spożyciu alkoholu lub do stanu nietrzeźwości. Powołani biegli mogą zostać przesłuchani podczas rozprawy sądowej, gdzie sędzia bierze pod uwagę również to, co zostało ustalone podczas spisywania protokołu badania krwi podejrzanego o prowadzenie po narkotykach. W raporcie lub protokolole znajdują się informacje dotyczące osoby prowadzącej pojazd – stan jego mowy (czy była bełkotliwa lub wyraźna), reakcję źrenic na światło, a także kontakt badającego z osobą poddawaną badaniu (czy dało się nawiązać  kontakt, czy osoba zachowywała równowagę). Jak podkreśla każdy adwokat, bardzo istotny w tym wypadku jest sposób, w jaki krew została pobrana od badanego oraz fakt, czy podczas tej czynności przestrzegano wszystkich zasad i procedur.

Prowadzenie po narkotykach - Adwokat Gdańsk

Jakie kary grożą za prowadzenie po narkotykach?

Za prowadzenie auta po narkotykach lub innych środkach odurzających grozi taka sama kara jak za jazdę w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. W takim przypadku zatrzymany zawsze może udzielić  Policji informacji, że najpierw chce się zastanowić przed złożeniem zeznań lub porozmawiać z adwokatem, o którego zawiadomienie wnosi.

Prowadzenie po narkotykach – inne powiązane przestępstwa

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli osoba prowadząca pojazd pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek lub poważny uszczerbek na zdrowiu innego uczestnika ruchu drogowego. Wówczas kary znacząco się zaostrzają w stosunku do tych wymienionych wcześniej – wszystko jednak uzależnione jest od skutków zdarzenia. Polskie prawo określa także postępowanie w stosunku do osoby prowadzącej pod wpływem narkotyków, u której znalezione zostaną środki odurzające. Wówczas oprócz odpowiedzialności za zachowanie na drodze sąd rozpoznaje sprawa karna związana z posiadaniem narkotyków. W takiej sytuacji wydaje się racjonalne żeby osobę oskarżoną reprezentował doświadczony adwokat z zakresu prawa karnego.

Mają Państwo problem związany z:
Prowadzenie po narkotykach - adwokat Gdańsk?
Proszę się skontaktować, zrobimy wszystko by go rozwiązać na Państwa korzyść.

Kontakt

Zapraszam do przesłania informacji o Państwa problemie, abym mógł skutecznie pomóc.
Proszę o wpisanie numeru telefonu albo adresu email, żebym mógł się z Państwem skontaktować.

Formularz kontaktowy

    Wyślij zapytanie