2 maja 2018

Zaostrzenie przepisów dotyczących kar za znęcanie się nad zwierzętami

W czwartek 19 kwietnia miała miejsce zmiana ustawy o ochronie zwierząt. W związku z głośnym ostatnimi czasy tematem okrucieństw w stosunku do zwierząt ustawodawca nie postanowił pozostać bezczynny. Nowelizacja miała na celu zaostrzenie przepisów dotyczących kar dla osób, które uśmiercają zwierzęta lub znęcają się nad nimi.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 35 ustawy, osoba, która zabija zwierzę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a nie jak wcześniej było przewidziane, do lat 2. Takiej samej karze, do 3 lat pozbawienia wolności, podlega osoba, która znęca się nad zwierzętami. Jeżeli natomiast powyższe czyny zostaną popełnione ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grożą minimum 3 miesiące pobytu w zakładzie karnym, a w najsurowszych przypadkach, nawet 5 lat kary pozbawienia wolności.

W aspekcie podwyższenia kar za przemoc wobec zwierząt kluczową zmianą jest obligatoryjność orzekania przez sąd wobec sprawcy czynu nawiązki w wysokości od 1000 do 10 000 zł. Celem tej zmiany jest odstraszanie potencjalnych sprawców, a przede wszystkim skuteczne karanie sprawców przemocy wobec zwierząt. Dotychczas, przy obowiązywaniu przepisów o fakultatywnym orzekaniu nawiązki przez sądy, ten rodzaj środka kompensacyjnego stosowano w około 30% przypadków, a w prawie 90% z nich nie przekraczała ona kwoty 1000 zł.

Jednocześnie sąd, według brzmienia nowych przepisów, może orzec wobec sprawcy przemocy wobec zwierząt dokonanej w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt, zakaz wykonywania powyższych czynności nawet do 15 lat. Dodatkowo, umarzając warunkowo postępowanie karne sąd może orzec zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt na okres do lat 2.

?Państwo stanowczo zajmie się osobami, które w sposób haniebny, brutalny i bestialski traktują zwierzęta.? – tak wypowiadał się co do projektu nowelizacji ustawy w styczniu Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Nowelizacja ma na celu wzmocnienie przeciwdziałania i uskutecznienie karania osób, które dopuszczają się okrutnych i niegodnych czynów wobec bezbronnych zwierząt. Pokazuje to tylko dobry kierunek zmian polskiej legislacji w sprawie ochrony zwierząt.

Autor: Mecenas Wojciech Borowik

Rekomendacje

Zaufanie i dyskrecja leży u podstaw wszystkich naszych działań, dlatego cieszymy się, że tylu klientów chciało podzielić się publicznie doświadczeniem pracy z nami. Serdecznie za to dziękujemy.

PanRyszard

Bardzo dobra kancelaria! Profesjonalne i rzetelne podejście. Dzięki pomocy Pana mecenasa, moja sprawa która była dość zawiła, zakończyła się pomyślnie. Szczerze polecam!

Ocena 5/5

PaniJoanna

Ekspert w sprawie rozwodów i podziału majątku. Rzeczowe pytania i trafna ocena sytuacji - tak rozpoczęła się nasza pierwsza rozmowa. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnił mi, co mogę a, jak będzie wyglądało postępowanie oraz czego mogę się spodziewać.

Ocena 5/5

PanRafał

Jestem bardzo zadowolony z usług, jakie świadczy mecenas Wojciech Borowik. Zgłaszam się po porady gospodarcze od kilku lat i za każdym razem nie zwiódł mnie. Polecam z czystym sumieniem.

Ocena 5/5

PaniPatrycja Formella

Mecenas Borowik posiada dogłębną wiedzę prawniczą w swojej dziedzinie. Jego umiejętność zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych i dostosowywania się do zmieniającego się środowiska prawnego jest niesamowita, pozwoliła mi uniknąć poważnych kłopotów.

Ocena 5/5

PanMarcin Wielgucki

Współpracuję z Kancelarią od wielu lat i za każdym razem gdy potrzebuję solidnej porady prawnej dla mojego biznesu, zawsze znajduję tam pomoc. Analityczne podejście do problemów prawnych i zdolność do szybkiego znalezienia rozwiązania są godne podziwu.

Ocena 5/5

Mają Państwo problem związany z:
Zaostrzenie przepisów dotyczących kar za znęcanie się nad zwierzętami - Prawnik Gdańsk, Gdynia, Kancelaria prawna Gdańsk - Adwokat Borowik?
Proszę się skontaktować, zrobimy wszystko by go rozwiązać na Państwa korzyść.

Trzy wygodne formy kontaktu